Innowacyjność i tradycja w rzemiośle północnej
Lombardii we Włoszech
Wymiana doświadczeń polsko - włoskichW dniach 15-28 kwietnia 2010 roku, w ramach Projektu "Innowacyjność i tradycja w europejskim rzemiośle", współfinansowanego ze środków Programu Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie", odbyła się wymiana doświadczeń polskich i włoskich rzemieślników, w którym udział wzięło piętnastu członków Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Mikołowie. Dzięki współpracy pani Joanny Ochniak, Włosko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Banca Popolare di Sondrio, a przede wszystkim Związku Rzemieślników z Sondrio udało się zorganizować pobyt polskiej grupy w północnej Lombardii - Valtellinie i Como.

W czasie pobytu w Sondrio uczestnicy mieli okazję zaznajomienia się z historią oraz właściwościami ekonomicznymi prowincji, a także rzeczywistością rzemieślniczą Północnej Lombardii. W czasie zorganizowanych przez partnerów wizyt studyjnych polscy rzemieślnicy odwiedzili zakład krawiecki Rosalby Aquitstapace, który dzięki wielopokoleniowej pracy, doszedł do perfekcji w projektowaniu i realizacji sukien ślubnych; zakład tapicerski produkujący rolety i markizy zewnętrzne Tecnotenda di Sciolini Paolo e Silvia s.n.c.; Centrum Szkoleniowe w Sondrio przyuczające do zawodów: fryzjer, kosmetyczka, krawcowa, restaurator i kucharz, winnicę "Cantina Rainoldi", produkującej typowe wina czerwone i białe, takie jak: Valtellina Superiore DOCG, Valtellina Superiore DOCG Riserva oraz Sforzato DOC oraz warsztaty motocyklowe i samochodowe: Moroni Moto Snc di Moroni Aldo e Figli, Techauto Srl. Chiecchi Motori Sas di Chiecchi Luigi e C., Anacleto Bazzi Srl, wzorcowy zakład fryzjerski mistrza fryzjerstwa Bruno Leoni, a także firmę Scatolificio in Cartone Girolo Cirillo Snc - produkującą kartonowe opakowania dla przemysłu spożywczego.

Sobotni relaks i niedzielne atrakcje turystyczne były dla polskich rzemieślników szansą poznania prowincji Sondrio oraz Kantonu Ticino; ich cech charakterystycznych oraz wzajemnych różnic. Poznali oni lokalny klimat, florę i faunę, kulturę, a przede wszystkim warunki w jakim żyją i pracują mieszkańcy regionu. Wypoczęci i wprowadzeni w socjoekonomiczne realia Valtelliny i pobliskich ziem, przygotowani zostali do nadchodzącego tygodnia wypełnionego wizytami oraz spotkaniami z włoskimi reprezentantami ich fachu.

W drugim tygodniu pobytu we Włoszech uczestnicy odwiedzili Como, gdzie mieli możliwość odwiedzenia trzech zakładów rzemieślniczych, będących wizytówką lokalnej przedsiębiorczości. Pierwszy - Anteprima, związany z sektorem mody, trudniący się designem na materiałach, używanych do produkcji odzieży. Drugi - Mesa Casalinghi, to światowej sławy reprezentant włoskiego rzemiosła w sektorze wystroju wnętrz. Jako wynik wyłącznie ręcznej pracy, artykuły gospodarstwa domowego wytwarzane w Mesa Casalinghi, kupowane są przez takie hotele jak Armani Hotel w Dubaju, czy też przez sieć hoteli Bulgari. Reprezentują one fenomem made in Italy, który w szczególności, dzięki tej wizycie został przybliżony polskiej grupie. Ostatnia wizyta była zwieńczeniem pracowitego dnia wypełnionego wrażeniami. Delegacja udała się do domu Guido Niesta, aby podziwiać owoc jego wieloletniej rękodzielniczej pracy - artykuły gospodarstwa domowego wykonane z czystego srebra.

W czasie przeznaczonym na odpoczynek, delegacja zwiedziła Mediolan. Spacer po stolicy mody, jednego z największych i najbogatszych miast włoskich, polacy rozpoczęli od jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortyfikacji - zamku sforzów (Castello Sforzesco). Zwiedzili następnie Piazza Duomo, jedną z największych europejskich katedr - Duomo di Milano, galerię Wiktora Emanuela (pierwszą na świecie konstrukcję wykonaną jedynie ze stali i szkła), via Montenapoleone (ulicę ekskluzywnych butików cenionych na świecie projektantów mody) oraz Cimitero Monumentale - cmentarz będący największym na świecie muzeum sztuki pod gołym niebiem. Wizyta w Mediolanie, będąca niewątpliwą atrakcją turystyczną, była jednocześnie sposobnością do poznania typowej lombardzkiej sztuki, architektury oraz kultury.

Wszystkie wizyty wzbogaciły uczestników projektów o cenną wiedzę dotyczącą realiów włoskiego rzemiosła, lokalnej kultury oraz organizacji miejscowej produkcji. Były również okazją do nawiązania kontaktów handlowych, które mają szansę przerodzić się w owocną polsko - włoską współpracę.

Opracowanie:
Michał Szlecht
Joanna Ochniak

Zdjęcia:
Uczestnicy Projektu
Wystąpienie Starszego Cechu H. Barzyckiego na konferencji w Sondrio.Grupa Rzemieśliników z Mikołowa przed budynkiem Związku Rzemieślników w Sondrio.
Wizyta w zakładzie krawieckim Rosalby Aquitstapace.
Wizyta w Centrum Szkoleniowym w Sondrio przyuczającym do zawodu.
Wizyta w zakładzie mistrza fryzjerstwa Bruno Leoni.
Wizyta w Centrum Szkoleniowym w Sondrio przyuczającym do zawodu.
Uczniowie przyuczający się do zawodu kucharza w Centrum Szkoleniowym w Sondrio.
Wizyta w zakładzie wykonującym Pezzotti.
Maszyna tkacka do dywanów Pezzotti.
Wizyta w zakładzie Blacharsko Lakierniczym w Sondrio.
Wizyta w załadzie produkcji opakowań kartonowych Scatolificio in Cartone Girolo Cirillo Snc.
Konferencja na zakończenie wizyty w Centrum Szkolenia w Sondrio.
Podziękowania składane w odwiedzanych firmach.